Ο ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ & 1ο ΕΠΑΛ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Μοναδικές και ανεπανάληπτες στιγμές που θα μείνουν χαραγμένες στην μνήμη τους , έζησαν οι μαθητές του Πρότυπου κ 1ου ΕΠΑΛ Κατερίνης με την έλευση του ολυμπιονίκη, Πύρρου Δήμα στο σχολείο μας την Παρασκευή 20/01/2023. Στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής διοργανώθηκε ημερίδα με πρωτοβουλία του γυμναστή, Δημητρίου Νταμπώση με θέμα : «Το άθλημα της άρσης βαρών».

Έγινε αναφορά σε όλες τις μεγάλες επιτυχίες του Πύρρου Δήμα. Έμαθαν για τη ζωή του από τα πρώτα δύσκολα χρόνια της αμφισβήτησης στην Ελλάδα, μέχρι το 1ο ολυμπιακό του μετάλλιο στην Βαρκελώνη .Τίποτα δεν του χαρίστηκε. Όλα τα έκανε με πολύ κόπο, πόνο, δουλειά και υπομονή.
Στην συνέχεια απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών . Η ατμόσφαιρα ήταν πανηγυρική με μουσική, χειροκροτήματα και συνθήματα.
Ακολούθησε η ιστορία του αθλήματος και
επίδειξη των κινήσεων της άρσης βαρών από μαθητές/τριες του σχολείου μας, με υπεύθυνο τον προπονητή Κωνσταντίνο Καραποστόλη του συλλόγου- Πύρρος Δήμας-.
Στο τέλος η διευθύντρια του σχολείου,κα Κοκκίνου Μαρία απένειμε τιμητική πλακέτα στον Πύρρο Δήμα ,πλακέτα με ιδιαίτερη αξία γιατί την κατασκεύασαν οι μαθητές του τμήματος αργυροχρυσοχοΐας του σχολείου.
Τίμησαν την εκδήλωση με την παρουσία τους ο προϊστάμενος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κ Μακρής Γεώργιος, ο κ Αθανασιάδης Νικόλαος της ΔΕ, ο πρόεδρος της σχολικής επιτροπής του δήμου Κατερίνης κ Μπαρμπαγεωργόπουλος Αθανάσιος , ο προπονητής του στίβου Πύρρου Δήμα, Ζουγγουρίδης Σταύρος και το σύνολο των καθηγητών.

Joomla Plugins