Ανακοινώσεις για Εκδρομές

epal_logo_3.png

ΕΤΟΣ 2022

Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών μας στην εκδήλωση παρουσίασης του Γεωγραφικού Συστήματος Πληροφοριών GIS του Δήμου Κατερίνης.

Οι μαθητές της ειδικότητας Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής στην εκδήλωση παρουσίασης του Γεωγραφικού Συστήματος Πληροφοριών πολεοδομικών δεδομένων GIS του Δήμου Κατερίνης.

Η παρουσίαση του έργου υπηρεσία σχεδιασμού και ανάπτυξης γεωγραφικού συστήματος πληροφοριών πολεοδομικών δεδομένων του Δήμου Κατερίνης, αφορά  την δημιουργία συστημάτων και εφαρμογών όπου θα συγκεντρώνονται σχεδόν το σύνολο των γεωχωρικών δεδομένων του δήμου μας.

Η ανάπτυξη του γεωγραφικού συστήματος στην Κατερίνη αποτελεί μία νέα πρόκληση όχι μόνο για την τοπική κοινωνία αλλά και την εκπαίδευση ειδικότερα. Η Γεωπληροφική αποτελεί μία νέα τεχνολογία αιχμής (η οποία παρέχεται στο σχολείο μας) συνδυάζει ταυτόχρονα γνώσεις Πληροφορικής και Ψηφιακής Τοπογραφίας. Τα GISαποτελούν πλέον αναπόσπαστο κομμάτι κάθε ανθρώπινης δραστηριότητας.

Η συντήρηση όλων αυτών των έργων (όπως του Δήμου Κατερίνης) μπορεί να ανατεθεί σε πτυχιούχους Επαγγελματικών Λυκείων  της ειδικότητας  Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής.

ΕΤΟΣ 2021

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΟΣΜΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΜΗΜΑ ΣΥΝΟΔΟΙ
Δευτέρα 22/11/21 ΒΗ- Α1-ΓΝ ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ-ΣΑΡΑΝΤΙΔΗΣ-ΤΙΑΒΛΙΑΚΟΥ-ΠΑΠΑΘΕΜΕΛΗΣ
Τρίτη 23/11/21 ΒΜ3-Α3 ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ
Τετάρτη 24/11/21 Α2-Α4-ΒΜ2 ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ
Πέμπτη 25/11/21 -
Παρασκευή 26/11/21 Α5-ΒΥ1 ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ

Τετάρτη 1/12/21 ΒΔ-ΒΕ-ΓΔ-ΓΟ1-ΓΜ ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ-ΜΑΓΓΑ-ΜΟΣΧΟΛΟΥΡΗΣ
Πέμπτη 2/12/21 ΒΥ2-ΒΥ3 ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ
Παρασκευή 3/12/21 Α6-Α7 ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ

ΕΤΟΣ 2020

Εκπαιδευτική εκδρομή 2020 στη Βουδαπέστη και Βιέννη

Το σχολείο πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή με εξήντα δύο (62) μαθητές/τριες στη Βουδαπέστη και Βιέννη, ανταποκρινόμενοι στην πρόσκληση του σχολείου της Ομογένειας της Βουδαπέστης από τις 25 έως 28/2/2020.

Αρχηγός της εκδρομής:

• η Διευθύντρια κ. Κοκκίνου Μαρία ΠΕ81 και συνοδοί καθηγητές οι:
    • Καλαϊτζίδης Χαράλαμπος,
    • Παπαδοπούλου Ελένη,