Eκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ (Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες)

Eκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ (Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες).

Μαθητές του σχολείου μας με τη συμμετοχή μαθητών του Ειδικού ΕΠΑΛ Κατερίνης παρουσίασαν μια εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα ατόμων με Αναπηρία το γυμναστήριο.

amea

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης :

·         Ομιλία από την μαθήτρια Μάρθα Μπεκιροπούλου

·         «Χέρια ψηλά»: τραγούδι από την μεικτή χορωδία του 1ου ΕΠΑΛ και του ΕΕΕΕΚ Κατερίνης υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Οικονόμου Κ., Σαββίδη Ι. και με την συμμετοχή των μαθητών/τριών: Γκιόσιου Μ., Κεσαλνή Α., Κούρτη Ε., Μουσένα Χ., Πιτσιλή Β., Τρανάκας Γ., Τσιανάκα Κ.

·         Εκπαιδευτικό Βίντεο: «Τα γυαλιά της διαφορετικότητας».

·         Εκπαιδευτικό Βίντεο: «Ζωή χωρίς άκρα-Ζωή χωρίς όρια» ομιλία του Νικ Βούισιτς.

·         «Ο πιο καλός ο μαθητής» τραγούδι από την χορωδία.

·         Συνέντευξη του Βαγγέλη Χατζή μονόχειρα επαγγελματία πυγμάχου που αγωνίζεται απέναντι σε αρτιμελείς αθλητές.

·         «Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον» τραγούδι από την χορωδία.

·         Συνέντευξη του Τσαπατάκη Αντώνη τον «χάλκινο αθλητή» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης στο Μόντρεαλ.

·         Ντοκιμαντέρ «Στέλιος - Υπέρβαση» των Κώστα Κακογιάννη και Πάμπου Κουζάλη, που αναφέρεται στον άνθρωπο και μουσικό Στέλιο Πισσή

·         «Είμαι ερωτευμένος με τα μάτια σου» τραγούδι από την χορωδία.

·         Εκπαιδευτικό βίντεο ατόμων με αναπηρία που διέπρεψαν σε διάφορους τομείς.

·         «We are the world» τραγούδιαπότηνχορωδία.